Prognozy dla GPW na 2019 r. Od tych czynników zależy, czy pojawią się zyski
Rozwój sytuacji na rynkach międzynarodowych, a także ilość nowego kapitału, który napłynie na warszawski parkiet, zdecydują o koniunkturze na stołecznym parkiecie w 2019 r.
Główne indeksy Giełdy Papierów Wartościowych w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia urosły o 2-3%. Odbicie można również zauważyć na akcjach małych i średnich spółek. Chociaż jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o powrocie optymizmu, to wśród ekspertów są tacy, których prognozy dla GPW są dobre.
W kolejnym odcinku cyklu „Cały ten rynek…” wskazujemy czynniki, od których będzie uzależnione to, czy inwestycje na rynku akcji okażą się zyskowne.
Szczyt hossy w USA. Co dalej?
Nowojorska giełda jest największym rynkiem akcji na świecie. Nic dziwnego, że inwestorzy zastanawiają się, czy szczyt na Wall Street mamy już ostatecznie za sobą. Historyczny rekord indeks Dow Jones osiągnął bowiem w październiku 2018 r. – stało się tak pomimo ciągłych doniesień z frontu wojny handlowej USA-Chiny czy czterech kolejnych podwyżek stóp procentowych. W grudniu rozpoczęła się jednak ostra korekta, która zabrała całoroczne zyski.
Odpowiedź na pytanie o nastroje na nowojorskiej giełdzie będzie istotna także w kontekście perspektyw GPW. Rynki są już po serii dziewięciu podwyżek stóp procentowych w USA, rozpoczętej pod koniec 2015 r. – sprzyja ona przede wszystkim umocnieniu dolara. Analitycy typują, że 2019 r. przyniesie jeszcze dwie podwyżki.
Po spektakularnych wzrostach z ostatnich lat chęć realizacji zysków na Wall Street jest zapewne bardzo duża. Ale dopóki nie ma mowy o gospodarczej recesji w USA lub załamaniu na rynku akcji pod wpływem jednego kluczowego czynnika, to wielu inwestorów wciąż będzie szukać okazji do zakupów.
Brexit staje się faktem. Będą następni?
Inwestorzy z pewnością nie zaznają nudy z powodu wydarzeń związanych z kryzysem w Europie. Najnowsze wiadomości o odrzuceniu przez brytyjski parlament planu rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską to dla rynków nie lada problem. Scenariuszy jest bowiem wiele: od upadku rządu Theresy May, przez nowe referendum, nowy plan, po twardy, chaotyczny brexit.
Nikt nie wie, co będzie, a zegar tyka. Ważny dla rynków może okazać się 29 marca – wtedy bowiem mijają dokładnie dwa lata od momentu rozpoczęcia przez Wielką Brytanią procedury brexitu. A tyle maksymalnie czasu dawał sobie rząd na ustalenie zasad wyjścia z UE.
Podczas gdy perspektywa twardego brexitu wisi nad giełdami, to ożywiona dyskusja o opuszczeniu Wspólnoty trwa też w innych krajach. Wystarczy wspomnieć o takich hasłach jak Frexit czy Grexit. Taka niestabilność z pewnością nie będzie tym roku służyć wzrostom cen akcji.
PPK wchodzą w życie. Ożywią GPW?
Do wzrostów na GPW potrzebny jest świeży kapitał. Wielu inwestorów wiąże tu nadzieje z uruchomieniem programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nowa rządowa propozycja filaru emerytalnego wejdzie w życie 1 lipca – od tego dnia PPK mają funkcjonować w największych firmach. Mniejsze podmioty dostały więcej czasu na przygotowanie. O PPK pisaliśmy już szczegółowo w naszym cyklu.
Z punktu widzenia inwestorów istotne jest to, ile środków z PPK faktycznie będzie trafiać na giełdę. System nie jest bowiem obowiązkowy i Polacy będą mogli rezygnować z udziału w nim.
Warto przypomnieć, że OFE do momentu rozpoczęcia w 2011 r. zmian zmierzających do ich marginalizacji zapewniały rynkowi kilkaset mln zł miesięcznie. To pozwalało utrzymać stabilność na rynku akcji. O tym, czy taką rolę mogą spełniać PPK, dowiemy się najwcześniej w drugiej połowie roku.
To nie koniec wycofywania znanych spółek z GPW
Od 2016 r. na GPW widać niepokojące zjawisko polegające na tym, że więcej spółek ucieka z parkietu niż planuje debiuty. Firmy szukają alternatywnych sposobów finansowania, a tanie akcje skłaniają głównych akcjonariuszy do ogłaszania wezwań do ich sprzedaży.
Możemy założyć, że 2019 r. również upłynie pod znakiem wezwań. Już praktycznie wiadomo, że z giełdy zniknie zarządzająca siecią hoteli spółka Orbis. Na ograniczenie swojej aktywności zdecydował się też znany inwestor Roman Karkosik – właśnie ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji spółki Alchemia. Jego decyzja od razu spowodowała wyraźny wzrost kursu spółki na giełdzie.
Ten przykład pokazuje, że inwestorzy właśnie w wezwaniach – a nie w planowanych debiutach – mogą upatrywać swoich szans na zyski w 2019 r.
Zmiany na GPW. Mają poprawić bezpieczeństwo inwestorów
Rynek kapitałowy w Polsce po ubiegłorocznych aferach musi odbudować zaufanie zwłaszcza wśród drobnych inwestorów. Krokiem w tym kierunku mogą być ogłoszone właśnie przez GPW zmiany, dzięki którym bezpieczeństwo obrotu akcjami będzie zwiększone.
Od początku roku na giełdzie obowiązują przepisy, które zgodnie z intencją władz GPW mają zapobiec wprowadzeniu na rynek emisji akcji niezgodnych z zasadami publicznego obrotu. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie GPW.
Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.