Wzajemne zaufanie, niezawodność, uczciwość i prostolinijność, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, to podstawowe zasady głęboko zakorzenione w kulturze korporacyjnej Grupy Würth, której częścią jest także TIM SA. Zaangażowanie Grupy w te wartości zostało po raz pierwszy określone w Filozofii Korporacyjnej, która została napisana przez Reinholda Würtha w latach 70. XX wieku.
Obowiązkiem każdego pracownika podmiotu wchodzącego w skład Grupy Würth jest działanie zgodnie z zasadami. Oczekujemy, że każdy pracownik będzie przestrzegał prawa i zasad, a postępowanie naruszające prawo lub zasady nie będzie tolerowane. Obejmuje to również zgłaszanie wszelkich takich wykroczeń odpowiednim władzom. Jest to wyraz moralnej odwagi i odpowiedzialności ze strony wszystkich pracowników.
Dla realizacji powyższego celu Grupa Würth stworzyła procedurę raportowania, która umożliwia zwrócenie uwagi na wszelkie nieprawidłowości w środowisku pracy przedsiębiorstw Grupy Würth. Dzięki naszemu systemowi informacyjnemu SpeakUp mogą Państwo przekazywać w pełni anonimowo informacje dotyczące nieprawidłowości lub nawet działań kryminalnych.
Poprzez skrzynkę pocztową mogą Państwo – jako osoby zgłaszające – komunikować się z pracownikiem odpowiedniego działu zgłoszeń. W trakcie korzystania z takiej skrzynki nadal zapewniona jest poufność w zakresie identyfikacji i danych personalnych, zarówno osoby zgłaszającej, jak również tej, której dotyczy zgłoszenie. Każda osoba zgłaszająca nieprawidłowości chroniona jest przed każdą formą dyskryminacji.
System informacyjny SpeakUp >>
Można także skorzystać z dostępu poprzez zakładkę Compliance na stronie https://www.wuerth.com/
Administratorem danych osobowych przekazanych w zgłoszeniu jest TIM S.A. Pełna klauzula informacyjna dostępna tutaj.
Wszystkie raporty są przetwarzane z zachowaniem ścisłej poufności przez odpowiedzialnych specjalistów ds. zgodności na poziomie Grupy Würth, w ścisłej współpracy z odpowiednim kierownictwem. Osoby, którym powierzono przetwarzanie raportów, są niezależne, bezstronne i nie są związane instrukcjami. W szczególności są one zobowiązane do zachowania tajemnicy.
Niezwłocznie po otrzymaniu skargi lub zgłoszenia – najpóźniej jednak po upływie 7 dni – prześlemy potwierdzenie odbioru. Następnie zbadamy zgłoszone przez Ciebie podejrzane fakty i wyjaśnimy wszelkie nierozstrzygnięte kwestie. W ciągu 3 miesięcy od otrzymania tego potwierdzenia otrzymasz informację zwrotną na temat planowanych i już podjętych działań następczych, a także ich przyczyn.
Jeśli użytkownik przesłał zgłoszenie i chciałby osobiście spotkać się z osobą odpowiedzialną za przyjęcie zgłoszenia, umożliwimy mu to w rozsądnym terminie. Jeśli wyrazisz na to zgodę, spotkanie to może również odbyć się za pośrednictwem transmisji wideo i audio.
Wszystkie przekazane nam informacje i dokumenty będą oczywiście traktowane jako ściśle poufne i zgodne z odpowiednimi przepisami o ochronie danych. Zachowana zostanie poufność tożsamości użytkownika, a także skuteczna ochrona przed wszelką dyskryminacją.
Oprócz wewnętrznych jednostek, dostępnych w Grupie Würth, mogą Państwo przekazywać swoje zgłoszenia do jednostek zewnętrznych. W Polsce, w ślad za uchwaloną 14 czerwca 2024 roku ustawą o ochronie sygnalistów, zgłoszenie zewnętrzne może być dokonane do właściwego organu publicznego lub Rzecznika Praw Obywatelskich.