Debiuty GPW w 2022 r. Tak słabo nie było od 19 lat
Gdyby nie liczyć przejść z NewConnect na rynek główny GPW, okazałoby się, że w tym roku nie zadebiutowała na nim żadna spółka. Tymczasem lista firm, które opuściły parkiet jest, bardzo długa.
Giełdową bessę 2022 r. dobrze widać nie tylko w kursach akcji spółek, ale również w niechęci nowych podmiotów do prowadzenia ofert publicznych. W kolejnym odcinku z cyklu „Cały ten rynek…” sprawdzamy, kto się pojawił, a kto zniknął z głównego rynku GPW w mijającym roku.
Debiuty i wycofania spółek. Co mówią statystyki GPW?
Na głównym parkiecie warszawskiej giełdy w 2022 r. pojawiło się 6 firm. W tym samym czasie opuściło go 19 podmiotów – to dane GPW, które teoretycznie w grudniu mogą się jeszcze zmienić. Nic nie wskazuje jednak na to, by liczba debiutantów miała się zwiększyć.
6 debiutów na rynku głównym to nawet mniej niż w 2020 r., gdy w okresie pandemii spółki również wstrzymywały się z ofertami publicznymi. Jednak nawet wtedy inwestorzy dostali możliwość uczestnictwa w IPO całkowicie nowych podmiotów.
W 2022 r. byliśmy zaś świadkami wyłącznie transferów z NewConnect. Tylko jedna ze spółek, które przeniosły się na główny parkiet, przeprowadziła przy okazji emisję nowych akcji.
Tak małej liczby debiutantów nie było na rynku głównym GPW od 2003 r. Wówczas pojawiło się na nim 5 podmiotów.
I podczas gdy rynek ofert publicznych oczekuje na poprawę prognoz gospodarczych, by znów można było zachęcić inwestorów do zapisywania się na akcje, z GPW znikają kolejne spółki. W tym roku na początku grudnia licznik GPW pokazuje już 19 wycofań z głównego parkietu. To liczba zbliżona do poprzednich 6 lat. Po raz ostatni była ona niższa w 2015 r, gdy GPW opuściło 13 podmiotów – jednak jednocześnie byliśmy wówczas świadkami 30 debiutów na głównym parkiecie, w tym np. Wirtualnej Polski czy Atalu.
Źródło: GPW.
*Grudzień 2022
Debiuty GPW 2022. Czy inwestorzy mogą być zadowoleni?
Tylko jedna ze spółek, które w 2022 r. przeniosły się z NewConnect na rynek główny GPW, może pochwalić się wyraźnym wzrostem kursu akcji. To wrocławski dostawca rozwiązań IT Spyrosoft. Od 12 miesięcy cena akcji firmy prawie się podwoiła.
W informacjach kierowanych na rynek podkreśla ona, że nie widzi oznak spowolnienia w branży i sprzyja jej dywersyfikacja sprzedaży do wielu krajów – jednym z głównych kierunków jej działań są Wielka Brytania oraz USA. W okresie I-III kw. 2022 r. spółka miała 19,8 mln zysku netto wobec 10,7 mln zł zysku w tym samym okresie 2021 r. Przeczytaj więcej o wynikach spółek w trzecim kwartale 2022.
Akcjonariusze pozostałych spółek, które w tym roku zadebiutowały na rynku głównym GPW, odczuli spadek cen posiadanych papierów.
[table “41” not found /]
Źródło: GPW.
Wycofanie spółki z GPW. Kto w 2022 r. żegna się z parkietem?
Inwestorzy zapamiętają mijający rok jako czas, w którym z warszawskiego parkietu zniknęło wiele znanych podmiotów, z długą historią obecności na GPW.
Wystarczy wspomnieć tu chociażby o gazowej spółce PGNiG, której akcje były notowane na GPW od 2005 r. – w wyniku połączenia z PKN Orlen w listopadzie zostały one wycofane z obrotu. Podobny los spotkał akcje Lotosu, który również został w tym roku połączony z PKN Orlen.
Ale ta sztuka nie udała się w przypadku również przejętej przez płocki koncern Energi. Akcje spółki energetycznej są wciąż notowane na giełdzie – to efekt sprzeciwu grupy akcjonariuszy, którzy nie zgadzają się z wycofaniem jej z obrotu. Sprawa znalazła finał w sądzie.
Spośród innych znanych przedsiębiorstw z GPW powoli żegna się Grupa ZPUE, notowana od 1999 r. Na początku grudnia obroty jej akcjami zostały zawieszone – to efekt rozpoczętego właśnie przymusowego wykupu akcji.
Trwa też wezwanie do sprzedaży akcji producenta piwa Żywiec, który jest obecny na GPW od 1991 r. Akcje skupuje Heineken, którego celem jest osiągnięcie 100% w akcjonariacie i wycofanie spółki z GPW.
W efekcie wezwania ogłoszonego przez SCR-Sibelco z GPW znikają też właśnie akcje spółki Krynicki Recykling. Firma była obecna na giełdzie od 2008 r.
IPO na świecie. Wyraźny spadek liczby debiutów
Perspektywa spowolnienia gospodarczego zatrzymała w tym roku oferty publiczne nie tylko na warszawskim parkiecie. Jak podaje firma EY, która na bieżąco śledzi globalne dane dotyczące IPO, w okresie I-IX.2022 r. na światowych parkietach przeprowadzono 992 oferty publiczne – to o 44% mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. Ich łączna wartość spadła z kolei o 57% do 146 mld dol. Rezultaty IPO osiągnięte np. na nowojorskim parkiecie są najgorsze od 2003 r.
W podziale branżowym, debiutantów w skali globu najliczniej reprezentowały spółki technologiczne i przemysłowe. Daleko w tyle znalazły się za to sektory finansowy, nieruchomości czy telekomunikacyjny.
Jak podkreślają analitycy EY, plany ofert publicznych wielu spółek zostały zamrożone już na początku 2022 r. Wpływ na to miała niepewność rynkowa, spowodowana m.in. agresją Rosji na Ukrainę, ale też wysoką inflacją i sporą niewiadomą dotyczącą rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie.
Warunkiem przyciągnięcia nowych ofert i zwiększenia zainteresowania inwestorów jest poprawa perspektyw makroekonomicznych.
Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź resztę wpisów z cyklu „Cały ten rynek…”.
Niniejszy artykuł został sporządzony wyłącznie w celach informacyjnych. Nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej, reklamy ani oferty sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych, w szczególności nie zawiera informacji o instrumentach finansowych oraz warunkach ich nabywania, jak również nie stanowi zaproszenia do sprzedaży instrumentów finansowych, składania ofert ich nabycia lub zapisu na instrumenty finansowe.
Niniejszy artykuł ani żadna jego część, jak też fakt jego dystrybucji nie mogą stanowić podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania. Nie może stanowić również źródła informacji, które mogłyby być podstawą decyzji o zawarciu jakiejkolwiek umowy lub zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania.
Nie należy dla jakichkolwiek potrzeb polegać na informacjach zawartych w niniejszym artykule, ani też zakładać, że informacje te są kompletne, ścisłe lub rzetelne. Wszelkie takie założenia czynione są wyłącznie na własne ryzyko.